Eğitim

İlk ve ortaokulu Aksaray Mahmudiye İlköğretim okulunda, liseyi de Pertevniyal Anadolu Lisesi’nde okudum. Mahmudiye tarihsel olarak Pertevniyal Anadolu Lisesi’nin ilkokulu olarak kurgulanmış bir okuldur ve lisenin kuruluş tarihi 1872 ilkokulun da 1873’tür.

İlk ve orta öğretim süresince başarılı bir öğrencilik performansı gösterdiğimi söyleyebilirim. Sanırım herkesin öğrencilik hayatında parladığı ve altın çağını yaşadığı bir dönem vardır bu dönem de sanırım benim için öyleydi. İçinde bulunduğum öğretim kurumları arasında hala kendimi en ait hissettiğim ve en güzel anılarla andığım kurumdur. Herşeye rağmen bütün bürokrasi ve kamunun hantallığı ülkenin o zamanki ekonomik şartları da göz önüne alındığında Haydar (Berdibek) Hoca’nın okulumuza kattıkları kalbimiz ve vicdanlarımızdadır. Kendisinin hastalığına kadar zaman zaman uygun gördüğü sabah törenlerindeki o vatansever konuşmaları kişiliğimizi ve aidiyet hissimizi bugünlere getiren en önemli unsurlardan biridir.

Lise hayatımla beraber öğrenciliğimin parlak dönemlerinin söndüğü bir döneme girmiştim. Herşeye rağmen lise arkadaşlarımın çok azimli ve başarılı insanlar olması ve kollektif olarak zayıf olsa da bireysel anlamda hepsinin ayrı ayrı kıymetli olması bugün bile bir çok doktor mühendis lise arkadaşımın olmasına çevremin kaliteli bir şekilde gelişmesine vesile olmuştur. En nihayetinde “çevren kadarsın” tespitinin büyük ölçüde doğru olduğunu düşünüyorum.

İstanbul Teknik Üniversitesi’ne giriş yaptığım yıl 2009 idi. Okula adapte olmam ve benden ne istediğini anlamam yaklaşık iki yılımı almıştı. İki yılın sonunda oyunun kurallarını anlayarak dersleri teker teker geçmek de büyük bir mutluluk olmuştu. 2015 yılı geldiğinde okuldan mezun oldum ancak tabii ki eğitim hayatım burada noktalanmadı.

2016 yılının son çeyreğinde Bahçeşehir Üniversitesi MBA (ingilizce) programına yazıldım. İlk hedefim Axa Sigorta’da çalışırken sigortacılık sektöründen bankacılık veya finans sektörüne geçiş yapmaktı. En nihayetinde Anadolu Üniversitesi de olsa iktisat diplomam mevcuttu ve finans işleri hem ilgim alanında olan hem de hayatımı kazanmak istediğim bir mecraydı. Bu sebeple başladığım uzun yüksek lisans yolculuğumda geçirdiğim sağlık sıkıntısının da etkisiyle 2020 yılında tamamlayabildim. Hocalarımızın lisanstan farklı olarak çalışma hayatında yer almaları bizlere somut olarak derslerde vermek istediklerini anlatma fırsatını verdiğini düşünüyorum. Bu manada katkıları teoriden çok konsept ve iş hayatına yönelik uygulamalar olmuştu ki tatmin oldum diyebilirim. Tabii ki ders sonrası ya da aralarında belki de İstanbul’un sayılı manzaralarından birine sahip Beşiktaş kampüsünün yeri her zaman ayrıdır.

Evet, araya bir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü mezuniyeti de sıkıştırdım. Evet açıköğretim ve bununla da gurur duyuyorum diyebilirim. İş hayatımdaki yeri ve önemini anlattığımda bana hak vereceğinizi düşünüyorum.